logo

Різні погляди Чехії та Словаччини на війну в Україні: як вони можуть змінитися

Прапор України, Чехії та Словаччини

Останнім часом говорять про напруження у відносинах між Чехією та Словаччиною, через їхню різну політику стосовно підтримки України у війні з росією : одні допомагають більше, а інші – ні. Однак ситуацію може змінитися, оскільки на наступних виборах у Чехії існує ймовірність перемогти людини зі схожими поглядами з прем’єр-мінстром Словаччини Робертом Фіцо.

Про це пише чеський журналіст Міхал Лебдушка у виданні "Західний інформаційний фронт".

В статті зазначають, що взимку 2024 року Чехія стала "зірковим гравцем" на міжнародній арені, оскільки заявила, що їй вдалося знайти 800 тисяч артилерійських снарядів для України. Такі дії чеського керівницьва нагадали березнь 2022 року, коли прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала та його колеги з Польщі і Словенії були першими лідерами, які вирушили до Києва, під яким усе ще перебували російські війська. Також Чехія стала першою країною, яка розпочала постачати Україні зі своїх складів важку техніку та прийняла велику кількість українських біженців.

В цей час, а саме восени 2023 року уряд Словаччини очолив прем’єр-міністром Робертом Фіцо. Він категорично відкидає можливість передачі Україні словацької зброї і запевняє, що Україна має сісти за стіл перемовен. Також, він припустив, що Чехія може бути зацікавлена у продовженні російсько-української війни. Саме ці слова призвели до кризи у відносинах між двома країнами, які колись були однією.

Автор матеріалу зазначає, що у Словаччині справді більше проросійських агітаторів, ніж у Чехії, однак це багато в чому історично обумовлено, оскільки Словаччина довгий час була слаборозвиненою аграрною країною. Тому в очах багатьох словаків період комунізму є часом швидкої модернізації:

"Прем’єр-міністр Фіцо не висловлює думку всіх словаків. Наприклад, президентка Зузана Чапутова та лідер опозиції Шимечка, чия партія набрала майже 18% голосів на минулорічних парламентських виборах, мають абсолютно різні погляди на Україну".

Зазначають, що для багатьох словаків Фіцо – це запорука стабільності, після хаотичного правління несподіваного переможця виборів 2020 року Ігоря Матовича. Навіть попри підтримки конституційної більшості, у коаліції стався розкол і передчасні вибори. Тоді Словаччина передала Україні свій єдиний зенітний комплекс С-300, але сам прем’єр Матович був змушений піти у відставку після того, як таємно привіз російську вакцину Sputnik V від COVID-19.

Незважаючи на свою очевидну радикалізацію і обурливі заяви, наприклад, про те, що в Києві немає війни, значною мірою Роберт Фіцо є прагматичним політиком.

"На відміну від Віктора Орбана, він не намагався заблокувати нещодавно прийняті 50 мільярдів євро допомоги Україні в Європейському Союзі, а також не протестував проти початку переговорів про вступ. Чітка картина вимальовується і з його зустрічі із прем’єр-міністром України Шмигалем в Ужгороді наприкінці січня, де Фіцо фактично дав Україні все необхідне. Він підтвердив свою підтримку згаданої фінансової допомоги та європейської інтеграції України, водночас запевнивши, що уряд не перешкоджатиме приватним словацьким збройовим компаніям постачати озброєння та військову техніку", – зазначає автор Міхал Лебдушка.

Підтримка з боку Чехії може здатися непохитною, оскільки там справді є багато політичних та військови хдіячів, які активно підтримують Україну. Однак навіть за такого розкладу чеська підтримка України має свої межі.Теперішня влада, виділяє на допомогу Україні дуже мало власних ресурсів, а дискусія про післявоєнну відбудову, яка почала розвиватися у 2023 році, значною мірою зупинилася.

У статті зазначають, що Чехія занурилася у свої внутрішні проблеми. Символом такиз проблем є висока інфляція. Також, Чехія є останньою країною ЄС, яка ймовірно досягне рівня своєї економіки до COVID-19 тільки у 2024 році. Тому уряд Петера Фіали непопулярний, і довгий час явним лідером усіх опитувань була партія ANO колишнього прем’єр-міністра Андрея Бабіша.

"Опитування також показують, що з плином часу готовність допомагати Україні в Чехії зменшується. У листопаді минулого року кількість людей, які не погоджувалися з цим постулатом, уперше становила трохи більше 50%. Бабіш користується цими настроями й останнім часом зближується зі словацьким прем’єр-міністром, партію якого він публічно підтримував перед минулорічними виборами, у питанні України", – зазначає автор.

Слід зауважити, що Чехія має довгу історію проросійських виступів, якими славляться колишні президенти Мілош Земан і Вацла. Від проросійських поглядів чеська влада почала відходити після 2014 року, а так звана справа Врбетіце у квітні 2021 року стала абсолютним проривом. Саме тоді з’ясувалося, що восени 2014 року саме російські служби підірвали склади боєприпасів на сході Чехії.

Автор зауважує, що не зважаючи на те, хто прийде до влади у Чехії наступним – блокувати ключові рішення ЄС щодо України не будуть:

"У Словаччині російська пропаганда, безумовно, повторюватиметься більш-менш інтенсивно, а після виборів наступного року до неї може приєднатися і Чехія, якщо переможе Андрей Бабіш, хоча слід очікувати, що Бабіш, ймовірно, буде менш радикальним, ніж Роберт Фіцо. Обидва політики, однак, значною мірою є прагматиками і адаптують свою риторику під внутрішню аудиторію. Тому, на щастя, принаймні поки що, не схоже, що вони захочуть блокувати ключові рішення на рівні ЄС, що надзвичайно важливо для України на даний момент".

Нагадаймо, що Словаччина продовжила на рік тимчасовий захист для українців.

Ще більше гарячих та ексклюзивних новин – у нашому телеграм-каналі та Facebook!

Wiki