logo

Без ремонту, але з пацюками: шкільні укриття Нетішина в незадовільному стані, – журналістка (фото)

Міські укриття Нетішина – в незадовільному стані

Нетішин – місто обласного значення у Шепетівському районі Хмельниччини. Населений пункт із 36 тисячами мешканців розташований на межі з Рівненською областю та є фактично містом-супутником Хмельницької АЕС – об’єкту критичної інфраструктури України. Тож у контексті ворожих атак по українській енергосистемі проблема забезпечення жителів Нетішина укриттями та бомбосховищами – особливо нагальна.

Проте, як з’ясувала команда СтопКору, міська влада, схоже, підійшла до цього важливого питання досить специфічно: якщо укриття для нетішинських чиновників облаштували по класу "люкс", то стан сховищ для пересічних громадян і їхніх дітей залишає бажати кращого. Про це розповіла журналістка Ольга Левицька.

Як стало відомо редакції "СтопКору" на початку березня цього року, спеціалісти Шепетівського районного управління ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області за заявою начальника Нетішинської МВА обстежили дев’ять закладів дошкільної і загальної середньої освіти міста (тобто дитсадочків і шкіл) для визначення можливості їхнього подальшого використання як найпростіших укриттів, а також з метою приведення фонду захисних споруд у готовність до використання за призначенням.

Держпродспоживслужба провела перевірку укриттів у школах і садочках Нетішина

Було виявлено низку типових порушень

За результатами перевірки фахівці ДПСС виявили низку недоліків на кожному з об’єктів. Серед найпоширеніших – пліснява й грибок на стінах та стелях, відсутність води, туалетів, належних меблів, недостатня комплектація санітарно-гігієнічними і медичними засобами тощо.

На сполох б’ють і самі містяни.

Жителі Нетішина досить часто у соціальних мережах піднімають питання неналежного стану захисних споруд. Люди зазначають: після перебування в укриттях діти задихаються, скаржаться на головний біль та прояви алергії через пил і бруд. А ще – в підвальних приміщеннях повно живих і мертвих пацюків. Зате сховище в "білому домі" (Нетішинська міська рада) має вигляд, з їхніх слів, елітного готелю.

Місцеві жителі про нетішинські укритття

Аби розібратись, чи це дійсно так і що відбувається з облаштуванням укриттів у Нетішині, команда СтопКору вирушила у відрядження на Хмельниччину. І ось що журналісти побачили на власні очі.

Команда СтопКору вирушила на Хмельниччину

"Ми виїжджали в Нетішин, оскільки отримали результати перевірки Держпродспоживслужби. Вони перевіряли укриття закладів освіти – шкіл і дитсадків. Тож ми приїхали й обстежили школи і дитячі садочки. Щодо дитсадків, то там укриття – насправді в більш-менш нормальному стані, видимих порушень ми не побачили. А от у школах результати дійсно невтішні. Ми побачили й стелю, яка тече, й плісняву, й поламані та розкидані по приміщенню нари, через які діти можуть травмуватися", – розповідає Ольга Левицька.

У школах журналісти зафіксували неналежний стан укриттів

Репортери також проінспектували укриття Нетішинської міської ради: цей об’єкт, з їхніх слів, має вигляд набагато кращий й безпечніший, ніж у шкільних сховищах.

"Там облаштовані герметичні двері, є сучасна система вентиляції. Стіни пофарбовані – все чистенько, гарно. Нічого не протікає, грибок відсутній – на відміну від шкіл", – зазначає Ольга.

Укриття мерії виглядає значно безпечніше і комфортніше

Представники СтопКору намагалися взяти коментар з цих питань безпосередньо у міського голови Нетішина Олександра Супрунюка, проте він усіляко уникав зустрічі й розмови. Зате репортерам вдалося поспілкуватись із секретарем міської ради Іваном Романюком.

"Коли ми побудували ПРУ (протирадіаційні укриття – ред.), почалась війна. І держава каже: тепер ми маємо використовувати це як бомбосховище. Деяких елементів, передбачених для бомбосховищ регулярного використання, у нас немає. Та сама підлога, за ДБНами, має бути бетонна. Але коли туди пішли діти кожен день, починає підніматись пилюка. Плюс волога погода теж впливає. Те, що зараз ці недоліки треба усувати, – ніхто не заперечує. На той момент, коли ми це все будували, вимоги часу були інші, і ми проходили перевірки. По нових об’єктах, наприклад, у Кривині, де після дощу й снігу почались протікання, підрядник зараз усуває проблеми своїм коштом", – стверджує чиновник.

Іван Романюк

З його слів, при облаштуванні деяких укриттів якість у пріоритет свідомо не ставилась.

"У деяких місцях укриттів не було взагалі, навіть у навколишніх будинках взагалі ніде було сховатись. Тому в пріоритет ставили зробити хоч якесь укриття, питання якості не піднімалось", – заявив Романюк.

Тож наша команда продовжує ретельно вивчати стан справ у місті-супутнику АЕС та вже готує до виходу масштабне розслідування стосовно ремонтних тендерів, використання чиновниками бюджетних коштів і не тільки. Підписуйтесь на наш ютуб-канал, аби не пропустити!

Нагадаймо, кошти на ремонт укриття для ліцею в Нетішині були виділені на початку серпня 2023 року: майже 1,4 млн грн з місцевого бюджету та понад 3,2 млн – з обласного. За умовами тендеру, здача об’єкта будівництва мала б відбутися 15 жовтня 2023 року. Однак цього у зазначений термін не сталося, попри публічні обіцянки мера Олександра Супрунюка.

Ще більше гарячих та ексклюзивних новин – у нашому телеграм-каналі та Facebook!

Wiki